Prodělali jste onemocnění koronavirem (Covid)? A pořád se vám nedaří zbavit zbytkových příznaků?
Nejspíš to znáte – máte třeba chřipku a jakmile vám takzvaně “otrne”, vrhnáte se do obvyklých aktivit.
Po covidu je to jiné. I když se po prodělané nemoci začínáte cítit o něco lépe, některé příznaky se vás mohou “držet” nezvykle dlouho – nejčastěji postcovidová únava, tlak na hrudníku, nemožnost “dodechnout”.
Jak mi po covidu pomůže nordic walking?
Nordic walking je hodnocen jako jedno z nejlepších cvičení pro budování kardiovaskulární vytrvalosti, přičemž současně poskytuje anaerobní nebo odporové cvičení. Nordic walking je pohybová aktivita vhodná pro každý věk i širokou škálu kondičních úrovní. Zapojíte také aktivně střed těla. Pohyb holí podél těla a odraz za tělem vás narovná a rotační pohyb těla zapojuje hluboké stabilizační svaly a břišní svaly – pracují s intenzitou až 1000 stahů na kilometr.
Chůze je pohyb, který je nám, lidem, vlastní. Přidáním speciálních holí na nordic walking můžete spálit o 20 až 46 procent více kalorií, v závislosti na tom, jak rychle jdete. Hůlky pomáhají zapojit téměř všechny svaly vašeho těla, až 90 % při správně prováděné technice.
Tu ale nezískáte čtením článků nebo sledováním videí na YouTube. Navíc, narychlo kupované hole bez znalosti jejich správného používání vám spíš uškodí než pomůže.
Moje rada?
Najděte si ve svém okolí zkušeného instruktora nordic walking, který vás nasměruje, naučí úplné základy, poskytne okamžitou zpětnou vazbu a povzbudí vás k opakovanému chození a vytvoření zdravého pohybového návyku.
Kdy můžu po nemoci Covid (zase) dělat nordic walking?
Zatímco někteří se zotavují poměrně rychle, jiným to může trvat mnohem déle. To, jak rychle se můžete vrátit po koronaviru ke cvičení, bude pro každého jiné. I když jste se z Covidu uzdravili, možná zjistíte, že příznaky stále pociťujete dlouho poté, co jste se vyléčili. Můžete se například stále cítit velmi unavení, snadno se zadýchat nebo vás mohou bolet svaly. Je pochopitelné, že tyto příznaky by vám mohly ztížit návrat k obvyklým aktivitám a prodloužit návrat do kondice.
Dost!
Tlačíte na sebe příliš a myslíte si, že byste měli být schopni naskočit do kondice, kterou jste měli před onemocněním? Můžete ve skutečnosti napáchat veliké škody. Postupujte krok za krokem, s ohledem k vlastním potřebám a tomu, čeho je vaše tělo schopné.
Buďte pozorní
Je velmi důležité vnímat, jak se při cvičení cítíte. Okamžitě přestaňte cvičit, pokud:
- Cítíte dušnost, tedy se zadýcháváte i při mírné aktivitě
- Vám najednou rychle tluče srdce
- Pociťujete jakoukoli bolest nebo tlak na hrudi
- Máte závratě nebo mdloby
- pozorujete jakékoli vracející se příznaky covidu, jako je horečka nebo ztráta chuti nebo čichu
Jděte na to pomalu
Pokud se po covidu vracíte k nordic walkingu nebo chcete se severskou chůzí začít právě proto, abyste se s její pomocí do kondice znovu dostali, promluvte si se zkušeným instruktorem nordic walking!
Ráda se vám budu věnovat v Praze a na Berounsku, mí kolegové-instruktoři s akreditací MŠMT pak po celé ČR v rámci sítě Nordic Walking Point.
Jak jste se po covidu vraceli do kondice vy? Napište mi do diskuse na Facebooku.
Lenka