Domů » Novinky » Nordic walking a Covid-19: kdy a jak (znovu) začít?

Novinky a články o nordic walking

Nordic walking a Covid-19: kdy a jak (znovu) začít?

Prodělali jste onemocnění koronavirem (Covid)? A pořád se vám nedaří zbavit zbytkových příznaků?

Nejspíš to znáte – máte třeba chřipku a jakmile vám takzvaně “otrne”, vrhnáte se do obvyklých aktivit.

Po covidu je to jiné. I když se po prodělané nemoci začínáte cítit o něco lépe, některé příznaky se vás mohou “držet” nezvykle dlouho –  nejčastěji postcovidová únava, tlak na hrudníku, nemožnost “dodechnout”.

Jak mi po covidu pomůže nordic walking?

Nordic walking je hodnocen jako jedno z nejlepších cvičení pro budování kardiovaskulární vytrvalosti, přičemž současně poskytuje anaerobní nebo odporové cvičení. Nordic walking je pohybová aktivita vhodná pro každý věk i širokou škálu kondičních úrovní.  Zapojíte také aktivně střed těla. Pohyb holí podél těla a odraz za tělem vás narovná a rotační pohyb těla zapojuje hluboké stabilizační svaly a břišní svaly – pracují s intenzitou až 1000 stahů na kilometr.

Chůze je pohyb, který je nám, lidem, vlastní. Přidáním speciálních holí na nordic walking můžete spálit o 20 až 46 procent více kalorií, v závislosti na tom, jak rychle jdete. Hůlky pomáhají zapojit téměř všechny svaly vašeho těla, až 90 % při správně prováděné technice.

Tu ale nezískáte čtením článků nebo sledováním videí na YouTube. Navíc, narychlo kupované hole bez znalosti jejich správného používání vám spíš uškodí než pomůže.

Moje rada?

Najděte si ve svém okolí zkušeného instruktora nordic walking, který vás nasměruje, naučí úplné základy, poskytne okamžitou zpětnou vazbu a povzbudí vás k opakovanému chození a vytvoření zdravého pohybového návyku.

Kdy můžu po nemoci Covid (zase) dělat nordic walking?

Zatímco někteří se zotavují poměrně rychle, jiným to může trvat mnohem déle. To, jak rychle se můžete vrátit po koronaviru ke cvičení, bude pro každého jiné. I když jste se z Covidu uzdravili, možná zjistíte, že příznaky stále pociťujete dlouho poté, co jste se vyléčili. Můžete se například stále cítit velmi unavení, snadno se zadýchat nebo vás mohou bolet svaly. Je pochopitelné, že tyto příznaky by vám mohly ztížit návrat k obvyklým aktivitám a prodloužit návrat do kondice.

Jste po nemoci koronavirem? Vracejte se do kondice zvolna. Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking

Dost!

Tlačíte na sebe příliš a myslíte si, že byste měli být schopni naskočit do kondice, kterou jste měli před onemocněním? Můžete ve skutečnosti napáchat veliké škody. Postupujte krok za krokem, s ohledem k vlastním potřebám a tomu, čeho je vaše tělo schopné.

Buďte pozorní

Je velmi důležité vnímat, jak se při cvičení cítíte. Okamžitě přestaňte cvičit, pokud:

  • Cítíte dušnost, tedy se zadýcháváte i při mírné aktivitě
  • Vám najednou rychle tluče srdce
  • Pociťujete jakoukoli bolest nebo tlak na hrudi
  • Máte závratě nebo mdloby
  • pozorujete jakékoli vracející se příznaky covidu, jako je horečka nebo ztráta chuti nebo čichu

 Jděte na to pomalu

Pokud se po covidu vracíte k nordic walkingu nebo chcete se severskou chůzí začít právě proto, abyste se s její pomocí do kondice znovu dostali, promluvte si se zkušeným instruktorem nordic walking!

Ráda se vám budu věnovat v Praze a na Berounsku, mí kolegové-instruktoři s akreditací MŠMT pak po celé ČR v rámci sítě Nordic Walking Point.

Instruktoři nordic walking s akreditací MŠMT v síti Nordic Walking Point

Jak jste se po covidu vraceli do kondice vy? Napište mi do diskuse na Facebooku.

Lenka

Kdo se Vám bude věnovat?

Ing. Lenka Křivánková

instruktorka kondiční chůze s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT)
Zlatý Nordic Walking Point

 Jsem zapálená a zkušená instruktorka Nordic walking. Severská chůze je moje láska na první odpich. Zamilujete se také!

Kondiční chůze je vhodná pro každého, kdo má ruce a nohy a chce celoročně trávit smysluplný čas v přírodě. Hodně sedíte? Děláte často jednostranné pohyby? Se speciálními holemi si půjdete pro rovnější, pružnější a pohyblivější tělo, uvolněnou mysl a celkově aktivnější, spokojenější život!

A co dělám, když zrovna nevedu lekce nebo kurzy Nordic walking? Jsem odjakživa “ajťák”, baví mne moderní technologie a školím digitální dovednosti. Hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa, miluji tanec, mluvím pěti jazyky a mám dvě dospívající děti. 

Z vlastní zkušenosti i z práce s klienty vím, že Nordic walking funguje! Zkuste ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Lenka

Po celé ČR se Vám budou s láskou a pečlivostí věnovat mí zkušení kolegové-instruktoři ze sítě Nordic Walking Point.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!