Nordic walking (též severská nebo kondiční chůze) je chůze se speciálními sportovními holemi pro každého bez rozdílu věku či zdatnosti.

Zapojení svalů při nordic walking
Zapojení svalů při nordic walking – až 90 %

V porovnání s přirozenou chůzí (bez holí) přináší:

  • zvýšení tepové frekvence o 10–15 tepů za minutu (trénink srdce a plic)
  • zvýšení energetické zátěže o 20–25 %
  • snížení zátěže na kolena až o 30 %
  • zvýšení svalové síly paží
  • zvýšení pohyblivost páteře, ramenních, loketních a zápěstních kloubů
  • zlepšení nálady

Pocit vlastního vnímání zátěže je menší než její opravdová výše.

Využití Nordic walking

ZDRAVOTNÍ
Pro ty, co chtějí od holí hlavně podporu (oporu), která dodá jistotu a chuť vyjít ven. Lidé po úrazech, v rekondici, také pro ty, které by jiný pohyb ničil (lidé s nadváhou) či ti, kteří jiný pohyb než chůzi momentálně nezvládají.

REKREAČNÍ
Nástroj odreagování, uvolnění, odpoutání se od denních povinností, pohybová relaxace – pro procházky, společenský rozměr setkání. S mottem: „Walking and talking“.

KONDIČNÍ
Pravidelný tréning pro kondici a pevné tělo (už se jdeme i zpotit). Případně jako doplňkový trénink pro vyrovnávání nerovnováhy (dysbalancí) zatěžování těla z jiných sportů.

SPORTOVNÍ
Trénink s cílem, dlouhé vycházky, kombinovaný trénink, vrcholné výkony, běh s holemi i do kopce, skoky a jiné náročné pohyby pro zvýšení výkonnosti.

Severská chůze / Nordic Walking má kromě přínosů i doporučení, kdy ji nedělat (tzv. kontraindikace), které vám sdělí kvalitně a kvalifikovaně proškolený instruktor. V případě, že si zdravotně nejste jisti, poraďte se se svým fyzioterapeutem (po stránce pohybové) či doktorem (po stránce vašeho zdravotního stavu – celkového zdraví).

Konkrétní přínosy severské chůze

SRDCE
Trénink srdeční svaloviny je podpořen prací horních končetin. Zvýšení aerobní kapacity organizmu.

PLÍCE
Zvýšení kapacity a elasticity plic.

CÉVY
Aktivace svalů horních i dolních končetin současně umožňuje lepší pumpování krve zpět k srdci. Zlepšení stavů spojených s otoky.

MOZEK
Více kyslíku pro mozek, zlepšení prokrvení, tvorba nových pohybových programů, korekce/odstranění špatných stereotypů – zlepšení koordinace pohybu.

SVALY
Posílení a protažení v každém kroku, protažení zkrácených svalů, zlepšení pružnosti, síly, vytrvalosti, vzpřímené držení těla.

KOSTI
Zvýšení hustoty a stimulaci tvorby nové kostní tkáně vlivem nárazů, snížení rizika zlomenin a osteoporózy.

KLOUBY
Zvětšení rozsahu pohybu, odlehčení nosných kloubů o 30 %.

VAZY
Zlepšení pružnosti, pevnost, regenerace.

METABOLISMUS
Mírné otřesy ve vzpřímené poloze mají pozitivní vliv i na trávicí trakt – prevence zažívacích potíží, prevence i terapie obezity, úprava hodnoty cukru v krvi, dochází k lepší reakci inzulínových receptorů u diabetiků, optimalizace hladiny cholesterolu.

PSYCHIKA
Relaxace, pobyt v přírodě, vyplavení endorfinů, zlepšení sebevědomí.

Dočetli jste až sem? Skvěle! To je známkou, že vás přínosy nordic walking zaujaly 🙂 Nicméně, slova jsou jen slova. Není nad vlastní zážitek. Podívejte se, kde si můžete osobně vyzkoušet nordic walking a poznat jeho účinky na vlastním těle (akce průběžně doplňuji).

Vaše Lenka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.