13. 12. 2019

Nordic Talks with Lenka

Chcete se zdravě hýbat a přitom si procvičit angličtinu?

Are you seeking a healthy movement with an experienced, certified and English-speaking instructor? Have you ever heard of or tried Nordic Walking?

Look no further!

Angličtina a nordic walking? Ano! / Speak English or practice while walking with Lenka Krivankova!

Movement? English? Both in one lesson!

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking, Nezrezneme.cz

I am an experienced, fluently English-speaking instructor of Nordic Walking (also known as Fitness Walking), accredited by Ministry of Education. I have a CPE (C2) level of English, am outgoing and my lessons are full of walking, exercising, games and talking.

Nordic Walking is a total body activity with many health benefits. Anybody, regardless of age, gender or fitness level, can enjoy all the positive influences it has on one’s body and mind.

How do my clients feel after my Nordic Walking lessons and courses? References say it all 🙂 (in Czech, to be translated)


I want to walk & talk with Lenka!

Are you interested? Please let me know, I will tailor a lesson / course / workshop to suit you needs and wishes. Individuals, groups and corporate clients welcome!

Contact me!

Nouzový stav

K opatřením proti šíření koronaviru v rámci nouzového stavu nově přibyl i zákaz volného pohybu osob (s účinností od 0.00 16.3.2020).  Přerušuji právě běžící skupinové kurzy nordic walking a odkládám je nejdříve na druhou půlku dubna. Chodit ven můžete, ovšem za jistých podmínek. S ohledem na vývoj situace budu všechny informovat - e-mailem, zpravodajem. Pečujte o sebe s respektem a ohleduplností k ostatním. Zase se uvidíme! Lenka Křivánková
Přihlášení k odběru novinek a občasníku
Holler Box