Domů » Novinky » Okénko do historie nordic walking: začátek

Novinky a články o nordic walking

Okénko do historie nordic walking: začátek

Dnes je 5. ledna 2021. Před třemi lety jsem založila tento web věnovaný kondiční chůzi, Nezrezneme.cz. A je milou shodou okolností, že na tento den připadá výročí jednoho velmi důležitého dne v historii severské chůze.

5. ledna 1988, tedy před 33 lety, se měl v Helsinkách konat sportovní happening k 100. výročí narození finského národního sportovce, sportovního novináře a profesora Lauri „Tahko“ Pihkaly. V plánu byl přejezd na běžkách z Maunulan maja (turistické chaty) na olympijský stadion v Helsinkách, kde mělo dojít k odhalení sochy Tahka. Jako naschvál těsně předtím roztál sníh a celá akce byla ohrožena.

HIstoricky první skupinový nordic walking, 5. ledna 1988. (Foto: Erkki Raskinen / IS / Lehtikuva)
HIstoricky první skupinový nordic walking, 5. ledna 1988. (Foto: Erkki Raskinen / IS / Lehtikuva)

Tuomo Jantunen, tehdejší ředitel organizace Suomen Latu, dostal spásný nápad vyvézt na místo konání 50 párů holí od běžek. Někteří z účastníků se jich chopili a použili je, jako by běžkovali. A vida, byl položen základ nové sportovní aktivity.

Samotná technika nordic walking byla popsána až později, stejně tak vývoj a postupné zdokonalování holí. O tom třeba někdy příště 🙂

Zdroj historických dat: Příručka Průvodce Nordic Walking, Mgr. Miroslav Mira, www.nordicsports.cz

Kdo se Vám bude věnovat?

Ing. Lenka Křivánková

instruktorka kondiční chůze s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT)
Zlatý Nordic Walking Point

 Jsem zapálená a zkušená instruktorka Nordic walking. Severská chůze je moje láska na první odpich. Zamilujete se také!

Kondiční chůze je vhodná pro každého, kdo má ruce a nohy a chce celoročně trávit smysluplný čas v přírodě. Hodně sedíte? Děláte často jednostranné pohyby? Se speciálními holemi si půjdete pro rovnější, pružnější a pohyblivější tělo, uvolněnou mysl a celkově aktivnější, spokojenější život!

A co dělám, když zrovna nevedu lekce nebo kurzy Nordic walking? Jsem odjakživa “ajťák”, baví mne moderní technologie a školím digitální dovednosti. Hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa, miluji tanec, mluvím pěti jazyky a mám dvě dospívající děti. 

Z vlastní zkušenosti i z práce s klienty vím, že Nordic walking funguje! Zkuste ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Lenka

Po celé ČR se Vám budou s láskou a pečlivostí věnovat mí zkušení kolegové-instruktoři ze sítě Nordic Walking Point.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!