Domů » Novinky » Zápisky z výletu: Tříkrálový výšlap v Podlesí, neděle 5. 1. 2020

Novinky a články o nordic walking

Zápisky z výletu: Tříkrálový výšlap v Podlesí, neděle 5. 1. 2020

První neděle roku 2020 se pravděpodobně zapíše do paměti nejen mně. Prvním důvodem bude účast – přihlásilo se sedmnáct dospělých, s nimi jedna holčička a jeden pes. Druhým pravděpodobně originalita oběda. A třetím? Atmosféra? Vtípky? Sníh na Třemošné? Nechte si vyprávět! 🙂

Náš Tříkrálový výlet startoval z obce Staré Podlesí u Příbrami. Proč zrovna odtud? Už koncem listopadu 2019 jsem na Facebooku obce Podlesí zachytila Adventní a vánoční program, kde byl jednou z chystaných událostí Průvod Tří králů v neděli 5. ledna 2020.

Kousek rodinné historie

Nyní mi dovolte malou odbočku. Mnozí z vás vědí, že jsem rodilá příbramačka. Navíc, můj praděda, František Stočes (1887-1929), byl městským lesným a podle vzpomínek mé babičky působil právě ve Starém Podlesí a tragicky zemřel, když jí bylo sedm let. Další okolností je, že do podleského pivovaru jezdíme 2x ročně na víkendová soustředění s orchestrem. Během nich jsem si na ranních procházkách zamilovala zdejší krajinu a bylo jen otázkou času, kdy sem pozvu na výlet nordikáře. Spojení výšlapu s místní kulturou se nabízelo jako ideální příležitost! Konec odbočky 🙂

Doprava účastníků byla tentokrát pestrá – část lidí jela z Prahy (Holešovice, Ládví, Zbraslav, Radotín, Kačerov), část z Hostomic, Teplýšovic u Benešova, Černošic… Všichni přijeli v pořádku do mrazivého a jasného podleského povětří a přesně v deset jsme mohli vyrazit po žluté značce směrem na Orlov. Po asi půl kilometru jsme odbočili vpravo a na slunném plácku přišla na řadu rozcvička a představení (schválně, kolik z vás si pamatuje ta přídavná jména?).

Sněhová pohádka na Třemošné

Borůvčí na Třemošné

Od samého začátku cesta mírně stoupala. Šlo se příjemně, už tady byl na zemi lehký poprašek sněhu. Kolem rozcestí u bílého křížku nás žlutá dovedla k rozcestí Orlov. Po svačince a hromadné fotce jsme husím pochodem (zadání: projdi odzadu kolem ostatních a celou dobu povídej o sobě) vyrazili do Orlova. Ani jsme se všichni nevystřídali, tolik nás bylo! Na parkovišti u památného orlovského buku a dřevěného mužíka začala cesta stoupat strměji směrem k vrchu Třemošná (779 m.n.m.). Cesta sem byla značkami KČT vyznačena již v roce 1890 a byla tak jednou z nejstarších vyznačených cest v Brdech. Sněhu přibylo a les tak dostal pohádkový nádech.

Kazatelna

Chvíli před dvanáctou jsme dorazili na vrchol a krátce se občerstvili. Čekal nás sestup na vyhlídku Kazatelna. Vzhledem k lekce namrzlému povrchu a sněhovému poprašku jsme se pohybovali obzvlášť obezřetně.

Jak se uvádí v článku na ObjevBrdy.cz, ze skalní vyhlídky Kazatelna lze spatřit jako na dlani obec Orlov, město Příbram s dominující částí Březových Hor, dále část Povltaví a Benešovska. Za dobré viditelnosti pak i chladící věže JE Temelín a šumavské vrcholy Kleť a Boubín.

Na Dubovou horu

Cesta do Nového Podlesí

Opět jsme si pobyli chvíli na slunci, vyfotili se a pokračovali v cestě. Nikoliv zpět na parkoviště v Orlově, ale stále po modré na rozcestí Pod Malou Třemošnou a následně směrem k Oseči. Na rozlehlé louce jsme si zahráli jednu z kruhových her s holemi a směřovali k Dubové hoře (627 m.n.m.). Právě ta je stálým cílem mých ranních procházek během soustředění orchestru, pozoruji z ní východ slunce. Z jejího vrcholu jsme pak klesali na cestu vedoucí do Nového Podlesí, s malou odbočkou do lesního divadla.

Pomalu se blížila druhá hodina, na kterou jsme měli domluveno posezení v místní Hospůdce Za komínem. Na dveřích nás už vítala cedule “Soukromá akce”. Uvnitř roztopený krb a zanedlouho už voňavý guláš v obrovském hrnci, čaj, grog… co si kdo přál.

Tři králové za komínem

Tři králové v Hospůdce Za komínem

Výletu předcházela domluva s panem Knechtlem, organizátorem Průvodu Tří králů. Jsem opravdu ráda, že vše klaplo a Tři králové se po cestě ze Starého Podlesí do Nového zastavili i v hospůdce. Pro výletníky to bylo překvapení – věřím, že milé. Panu Knechtlovi patří i poděkování za zařízení posezení i oběda v hospůdce.

Kolem čtvrté hodiny jsme se rozloučili s příjemným a ochotným majitelem a jeho synem a vydali se pěšky na poslední etapu cesty do Starého Podlesí k autům, kde jsme se rozloučili a rozjeli k domovům.

Prohlédněte si fotogalerii. Trasa výletu na Mapy.cz.

Děkuji všem za účast, skvělou atmosféru a fotky a přeji vám, ať po celý rok 2020 zažíváte na všech vašich cestách jen příjemné okamžiky a v pořádku se vždy vrátíte domů.

Lenka

A kam vyrazíme příště? Sledujte naše akceFacebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.


Poznámky

Hospůdka Za komínem změnila nedávno majitele a bude teprve otevírat. Na internetu dohledatelný web, Facebook ani telefonní spojení nejsou v tuto chvíli aktuální.

Drobné části textu jsem převzala z článku na ObjevBrdy.cz a Turistika.cz. Děkuji.

Kdo se Vám bude věnovat?

Ing. Lenka Křivánková

instruktorka kondiční chůze s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT)
Zlatý Nordic Walking Point

 Jsem zapálená a zkušená instruktorka Nordic walking. Severská chůze je moje láska na první odpich. Zamilujete se také!

Kondiční chůze je vhodná pro každého, kdo má ruce a nohy a chce celoročně trávit smysluplný čas v přírodě. Hodně sedíte? Děláte často jednostranné pohyby? Se speciálními holemi si půjdete pro rovnější, pružnější a pohyblivější tělo, uvolněnou mysl a celkově aktivnější, spokojenější život!

A co dělám, když zrovna nevedu lekce nebo kurzy Nordic walking? Jsem odjakživa “ajťák”, baví mne moderní technologie a školím digitální dovednosti. Hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa, miluji tanec, mluvím pěti jazyky a mám dvě dospívající děti. 

Z vlastní zkušenosti i z práce s klienty vím, že Nordic walking funguje! Zkuste ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Lenka

Po celé ČR se Vám budou s láskou a pečlivostí věnovat mí zkušení kolegové-instruktoři ze sítě Nordic Walking Point.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!