Novinky a články o nordic walking

Zápisky z výletu: Svatojakubskou cestou na Děd, sobota 9. 11. 2019

Druhou listopadovou sobotu jsme se vydali na výšlap Svatojakubskou cestou z Berouna na rozhlednu na Dědu. Několik dní předem jsem sledovala předpověď. Pravděpodobnost deště byla stále celkem vysoká, teploty mezi -1°C a 7°C. Holt podzim je tu, s tím nic nenaděláme 🙂 A nejsme z cukru, abychom se rozpustili ve vodě, no ne? A bundu a čepici má doma každý 🙂

Všichni účastníci přijíždí z Prahy vlakem na berounské nádraží. Kousek odtud u rozcestníku se napojujeme na „náš“ úsek Severní části Svatojakubské cesty s označením I 24, značenou červenou turistickou značkou a vedoucí směrem k rozhledně na Dědu. Po krátké rozcvičce na zahřátí nedaleko obchodní akademie vyrážíme přes náměstí a kolem kostela Sv. Jakuba Většího vzhůru Talichovou ulicí. Padá drobný déšť.

Talichovo údolí

Na naučné stezce v Talichově údolí | Nezrezneme.cz
Vykutálení ptáčci 🙂

Na silnici směrem na Zdejcinu dáváme na chvíli sbohem asfaltu a po naučné stezce Brdatka scházíme dolů do Talichova údolí. Chvíli se zastavujeme u cedule s ptačími druhy, které je tu možné zahlédnout a zaslechnout. Třeba jméno „šoupálek“ znělo některým dost nezvykle…

Vpravo ve svahu si prohlížíme Talichovu vilu, ve které světoznámý dirigent Václav Talich přebýval od poloviny 30. let minulého století až do smrti v březnu 1961. Na jeho počest se údolí od roku 1958 jmenuje Talichovo.

Vzhůru na Děd

Další krátký úsek po silnici a už jsme u Rybníčku. Věrka vytahuje vynikající vlastnoručně upečené rohlíky, Leoš domácí sušené maso, Jiři obložený chléb. No řeknu vám, s takovými gourmety je radost chodit na výlety 🙂

Takto posilněni mírně stoupáme širokou – a notně blátivou – lesní cestou. Kolem nás je záplava barev všech možných odstínů oranžové a červené, v lese nádherně zelený mech. Spousta listí na zemi bohužel nešustila, ale spíš klouzala.

U křížku cestou nahoru k Dědu | Nezrezneme.cz
U křížku

Převýšení se po chvíli navyšuje. Kolem křížku a studánky se už po znatelně sušší cestě stáčíme na rozcestí pod Dědem. Poslední strmější úsek po zelené a jsme u rozhledny. U přístřešku je rušno, malí skauti ze Zbraslavi tu pilně připravují bramboračku. Prý za hodinu bude hotová – hm, to už si ji asi dáte bez nás 🙂

Jak jsme zjistili během víkendu v Jablonci, Věrka je nadšená lovkyně kešek (hru geocaching asi představovat nemusím 🙂 Dneska jsme společně odlovily jednu u rozhledny – potěšila nás, byť jsme měly výhrady ohledně uvedené vzdálenosti od orientačního bodu.

Po modré zpět do Berouna

Nahoře na rozhledně jsme se – jak jen mlha a oblačnost dovolily – potěšili pohledem do okolí a zahájili sestup po modré značce do Berouna. Chlad a vzdušnou vlhkost jsme tu cítili mnohem výrazněji. Rovná cesta byla jako stvořená pro hrátky s tenisáky a látkovými pytlíčky (viz fotogalerie).

Na vyhlídce na Beroun (ano, tam, kde jsem při kontrolním výšlapu před výletem viděla vzlétat paraglide) jsme si protáhli svaly s pohledem na protější svahy a celé město jako na dlani. Kolem kapličky sv. Panny Marie Bolestné a po strmém sestupu mezi ploty jsme zamířili do Hospody Na Černém vršku. Bylo něco před druhou odpolední. Valná většina výpravy si dala kaldoun a svíčkovou a polotmavého Birella. Minutky sice také nabízeli, ale až od tří, což už je trochu bezpředmětné, že…

Kávu a sladkou tečku jsme tentokrát nestihli, přednost měl vlak. Nicméně, Jakoby bistro máme v merku 🙂

Děkuji všem zúčastněným za skvělou atmosféru a milou společnost. Ti, kdo se omluvili, o mnohé přišli – z toho deště stejně moc nebylo 😉 Vstříc domovům jsme si odvezli krásných 11,15 kilometrů (naše trasa na Mapy.cz). A tady se můžete pokochat fotkami 🙂


Kam se vydáme příště? Sledujte naše akceFacebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.

Zdraví a pohodu (nejen) na cestách vám přeje Lenka


Pro zajímavost: Svatojakubská cesta

Mezinárodní cesty sv. Jakuba jsou dálkové pěší turistické trasy, které směřují do poutního místa Santiago de Compostela ve Španělsku. Cesty spojují kostely zasvěcené sv. Jakubovi, ale i jiná významná místa duchovního charakteru.

Česká část cesty (mezinárodní označení I 24) se napojuje na trasu do Norimberka. Vede z hraničního přechodu Železná do Bělé nad Radbuzou, odtud do Hostouně, kde se nachází kostel sv. Jakuba, a přes obec Přes na rozcestí pod Chlumem směrem ke Kladrubům. Dále směřuje přes Stříbro, Krkavec, Horní Břízu, Plasy, Kralovice, Nižbor, Beroun a Karlštejn do Zbraslavi, kde končí první etapa cesty. Délka trasy z Železné do Zbraslavi je 238 km. V Bělé a v Hostouni jsou umístěny informační tabule s podrobným popisem cesty. (zdroj)

A kam příště?

Sledujte naše akceFacebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.

Těším se na vás!

Lenka

Kdo se Vám bude věnovat?

Ing. Lenka Křivánková

instruktorka kondiční chůze s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT)
Zlatý Nordic Walking Point

 Jsem zapálená a zkušená instruktorka Nordic walking. Severská chůze je moje láska na první odpich. Zamilujete se také!

Kondiční chůze je vhodná pro každého, kdo má ruce a nohy a chce celoročně trávit smysluplný čas v přírodě. Hodně sedíte? Děláte často jednostranné pohyby? Se speciálními holemi si půjdete pro rovnější, pružnější a pohyblivější tělo, uvolněnou mysl a celkově aktivnější, spokojenější život!

A co dělám, když zrovna nevedu lekce nebo kurzy Nordic walking? Jsem odjakživa „ajťák“, baví mne moderní technologie a školím digitální dovednosti. Hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa, miluji tanec, mluvím pěti jazyky a mám dvě dospívající děti. 

Z vlastní zkušenosti i z práce s klienty vím, že Nordic walking funguje! Zkuste ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Lenka

Po celé ČR se Vám budou s láskou a pečlivostí věnovat mí zkušení kolegové-instruktoři ze sítě Nordic Walking Point.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!