Novinky a články o nordic walking

Zápisky z víkendu: Moderní Nordic Walking v Mikulově, 15. – 17. 11. 2019

Třetí listopadový víkend se v Mušlově u Mikulova konal jedinečný česko-slovenský workshop Úvod do moderního nordic walkingu (MNW). Jeho náplní bylo představení konceptu moderního nordic walkingu v teorii i praxi. Akci pořádalo centrum Aktivity Mikulov, které je garantem vzdělávání v oblasti moderního NW pro Českou republiku s Jankem Vajčnerem, ze Slovenska přijela Lucia Okoličányová, prezidentka Slovak Nordic Walking Association (SNWA).

Pátek 15. 11. – příjezd, seznámení

Během pátečního odpoledne se na kopec nad Mikulovem sjížděli účastníci z Moravy, Slovenska i Čech, ubytovali se v Penzionu Mušlov a přes večeří se sešli na krátké seznámení s organizátory i konceptem MNW. Poté následovalo příjemné posezení a popovídání nad sklenkou/ami vína se sýrovými talíři.

Sobota 16. 11. – Moderní NW v praxi a nevšední večer

V sobotu brzy ráno jsem si s pár dalšími nadšenci přivstala a ještě před snídaní se vydala na krátkou probouzecí procházku. Atmosféra rozbřesku na vršku mezi vinicemi má velké kouzlo, které spáči bohužel propásnou 🙂

Po bohaté a výborné snídani (znáte mne, jakmile někde mají míchaná vajíčka…) nás čekala přednáška o Modern NW a kolem desáté pak praxe v přírodě. I když bylo kolem 12°C, takže na listopad příjemně, dost profukovalo. Nejvíc to bylo znát při chůzi, kdy nám lehké (povětšinou karbonové) hole poletovaly všemi směry.

Vyfoukaní, zahřátí a vysmátí jsme se vrátili na oběd. Odpoledne jsme si dali delší kolečko s výhledy na Svatý Kopeček nad Mikulovem. A to nejlepší mělo teprve přijít. Něco po sedmé jsme se shromáždili s čelovkami a vydali se neznámo kam. Lucia vydala instrukci, že máme být úplně zticha. Janek se předtím vytratil, prý že ho máme hledat 🙂 A my byli úspěšní a našli nejen Janka, ale i velký stůl s lahvemi vína na degustaci a mnoha skleničkami. A překvapení nekončila! Janek vytáhl housle a spustil moravské lidové písničky! V jednu chvíli mi půjčil housle a já s radostí zjistila, že si pamatuji melodii písničky, kterou hráváme s kolegy z orchestru na soustředění orchestru 🙂 Nicméně, mám co trénovat, abych měla širší repertoár!

Noční překvapení od Janka – degustace vín a moravské písničky s houslovým doprovodem

Vína byla vynikající, obzvlášť mi chutnal bílý Solaris. Pak jsme začali spontánně zpívat českou a slovenskou hymnu a pak Modlitbu pro Martu od Marty Kubišové. Zrovna takto v předvečer 30. výročí 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, pro to byl čas více než příhodný. Po návratu do penzionu jsme ještě poseděli a živě debatovali.

Neděle 17. 11. – koloběžky a rozloučení

Před snídaní, o něco málo později než včera, jsme se zase s partičkou nezmarů vydali na ranní kolečko, stejné, jako to včerejší degustační. Odměnou nám byly krásné výhledy a vycházející slunce.

Dopolední blok patřil dolaďovačce techniky – Lucia skoukla a případně poupravila náš styl, zacvičili jsme si a potrápili tělo i mozek několika koordinačními triky.

Od jedenácti se zájemci o vyzkoušení koloběžek svěřili do péče Janka a Lenky a naskočili na jasně žluté koloběžky. Po instruktáži ohledně techniky a praktických radách jsme vyrazili směrem k cyklostezce Stezka svobody. Připomíná odvážné lidi, kteří i se přes riziko ztráty života snažili překonat přísně střeženou státní hranici a dostat se tak ven do svobodného světa. Letos, u příležitosti 30 let od pádu železné opony, bylo na stezce umístěno sousoší Odloučení od Zuzany Bartošové.

Na Stezce svobody, v pozadí Svatý kopeček

Po návratu nás čekalo balení a oběd. Nikomu s nás se nechtělo se rozloučit, za ty dva dny a kousek jsme se spřátelili a nejradši bychom v příjemné a veselé společnosti ještě zůstali. Nicméně, odjezd byl nevyhnutelný a tedy i loučení – věřme, že ne nadlouho!

Jsem ráda, že jsem se tohoto víkendu zúčastnila. Dostalo se mi příležitosti poznat trochu jiný styl nordic walking, než na jaký mám instruktorské osvědčení a jaký jsem se naučila od Miroslava Miry, hybatele Nordic Sports, vedoucího lektora Nordic Walking Point a zakladatele NW v ČR. Setkání s Lucií, Jankem a Lenkou bylo obohacující a inspirativní. Mám radost, že jsem potkala již známé i nové instruktory NW z Čech, Moravy i Slovenska, stejně jako úplné nováčky, kteří kouzlo severské chůze teprve objevují.

Děkuji a přeji všem, ať je pro ně nordic walking stálou láskou a náplní každodenního života.

Lenka


O pořadatelích

Janek Vajčner je propagátorem a instruktorem nordic walkingu od roku 2008, 3x se stal mistrem Evropy v nw a je držitelem světového rekordu v nw na 12 hodin (97 km). V roce 2019 získal instruktorské oprávnění „Modern Nordic walking: Instructor 1st level“, čímž byla zahájena úzká spolupráce Aktivity Mikulov se SNWA. Koloběhu se věnuje v rámci vlastního tréninku i v rámci propagace zdravého pohybu. V roce 2018 byl nominován na Osobnost Moravy. Více o Jankovi

Lucia Okoličányová je prezidentka Slovak Nordic Walking Association (SNWA), trénerka Světové akademie moderního NW (certifikát WMNWA), národní trénerka NW (certifikát INWA) a akreditovaná instruktorka NW (certifikát SNWA). Více o Lucii

Lenka Česenková má pracovní zkušenosti z různých prostředí od státní správy až po korporátní sektor, včetně propagace a organizace akcí v oblasti rekreace, vzdělávání a sportu. Vedle sportovních aktivit se věnuje také překladům, hovoří plynně anglicky. K lektorské činnosti ji přivedla láska ke sportu – jakožto vášnivá cyklistka se stala lektorkou spinningu a postupem času vyměnila kolo za koloběžku a NW hole. V roce 2019 získala certifikát „Nordic Walking Leader“ vydaný SNWA.

Akce Workshop Úvod do moderního nordic walkingu získala nejvyšší záštitu v rámci projektu Českého olympijského výboru, Česko sportuje.

Zdroj informací o pořadatelích: www.aktivitymikulov.cz


Aby vám neunikly příští Zápisky z akcí či výletů, můžete se přidat k odběratelům našeho zpravodaje nebo nás sledovat na Facebooku.

A kam příště?

Sledujte naše akceFacebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.

Těším se na vás!

Lenka

Kdo se Vám bude věnovat?

Ing. Lenka Křivánková

instruktorka kondiční chůze s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT)
Zlatý Nordic Walking Point

 Jsem zapálená a zkušená instruktorka Nordic walking. Severská chůze je moje láska na první odpich. Zamilujete se také!

Kondiční chůze je vhodná pro každého, kdo má ruce a nohy a chce celoročně trávit smysluplný čas v přírodě. Hodně sedíte? Děláte často jednostranné pohyby? Se speciálními holemi si půjdete pro rovnější, pružnější a pohyblivější tělo, uvolněnou mysl a celkově aktivnější, spokojenější život!

A co dělám, když zrovna nevedu lekce nebo kurzy Nordic walking? Jsem odjakživa „ajťák“, baví mne moderní technologie a školím digitální dovednosti. Hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa, miluji tanec, mluvím pěti jazyky a mám dvě dospívající děti. 

Z vlastní zkušenosti i z práce s klienty vím, že Nordic walking funguje! Zkuste ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Lenka

Po celé ČR se Vám budou s láskou a pečlivostí věnovat mí zkušení kolegové-instruktoři ze sítě Nordic Walking Point.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!