Novinky a články o nordic walking

Zápisky z výletu: KOPR aneb konec prázdnin, sobota 31. 8. 2019

2. 9. 2019 | Výlety s nordic walking

Poslední srpnová sobota si vyloženě říkala o uspořádání výletu. A jaký by to byl výlet bez dětí, které se loučí s prázdninami? Účast byla bohužel poznamenána marodkou a rodinnými záležitostmi, takže jsme nakonec vyrazily ve třech – Jiři, Veru a já.

Výchozím bodem bylo nádraží v Osově, kam jsme se dopravily vlakem z Berouna a z Prahy s přestupem v Zadní Třebani. Po delší době jsem zase jela starým motorákem, který si pamatuji z dětství (pravda, jela jsem s ním i ve čtvrtek, kdy jsem si trasu pro kontrolu prošla – jako před každým výletem).

Památný dub letní ve Velkém Chlumci.

Vystoupily jsme na malém nádraží v Osově a po žluté značce se vydaly vzhůru k Velkému Chlumci a Muchovu. Míjely jsme památný dub letní, který měl úctyhodný obvod 309 cm – s Verčou jsme ho jen taktak objaly. Kolem tohoto dubu táhl na počátku roku 1421 Jan Žižka se svými vojsky po vyplenění a vyvraždění královského města Dobříš husity, utábořil se v lese jižně od obce (v dnešní obci Malý Chlumec).

Rozhledna na Studeném vrchu (660 m.n.m.)

Cesta dál stoupala lesem v příjemném stínu a zanedlouho jsme se napojily na širokou mníšeckou cyklostezku. U Jeleních palouků zase trochu asfaltu a stoupání k hlavní silnici Dobříš-Hostomice. Čekal nás další rovinatý úsek a další stoupání. Pár set metrů pod rozhlednou stojí kříž a informační tabule, kde se můžete dočíst o rytíři Fabiánovi, legendě zdejších lesů.

Poslední stoupání a za zatáčkou už vidíme rozhlednu! Kolem ní panuje čilý ruch, výletníci a trempové využívají jak posezení, tak rozdělaný oheň – k dostání je tu pivo, klobásy i drobné občerstvení.

Mega klouzek!

Dopřály jsme si dostatek času na svačinu, průzkum rozhledny i odpočinek a vydaly se pomalu na zpáteční cestu. Nahoru jsme šly zhruba hodinu a půl, na návrat na osovské nádraží jsme si nechaly rezervu. A dobře jsme udělaly. Proč? Protože houby! Poučena z kontrolního čtvrtečního výšlapu, kdy jsme s Jiři o houby doslova zakopávaly, ale neměly je kam dát, jsem přibalila látkovou tašku. Stačilo sejít trochu z cesty a rychle se plnila hřiby, klouzky i kováři 🙂

Vlak v Osově přijel na čas, stihly jsme se předtím i protáhnout. V Zadní Třebani jsme si zamávaly a rozjely se opačnými směry, do Berouna a Prahy.

Víc fotek najdete ve fotogalerii.

Užitečné info: rozhledna na Studeném vrchu je otevřena o víkendech od 10 do 17 hodin (červen-září), ev. od 10 do 15 hodin (říjen). Přespání na ní bohužel není možné. Pořádají se sem tradiční novoroční výstupy. Podrobněji na Wikipedii.

Kam se vydáme příště? Sledujte naše akce, Facebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.

Zdraví a pohodu na cestách vám přeje Lenka.

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!