Novinky a články o nordic walking

Zápisky: Svatomartinský výšlap na Lhotku, 13. 11. 2021

Se svátkem Svatého Martina máme spojenou hlavně husu, Svatomartinské víno a ořechové rohlíčky. Ale výšlap? Od letoška už ano!

Napadlo mne to vlastně náhodou. Ráda spojuji nordikové akce s nějakou dobrotou na závěr – obědem v restauraci nebo kávou a dortem v cukrárně – pro radost a doplnění energie. A právě jedna ze svatomartinských tradic mne navedla na tenhle výšlap a jeho zakončení. Podle jedné z legend se Martin z Tours, důstojník císařské gardy, za jednoho mrazivého večera roku 335 při návratu do vojenského tábora v Amiens podělil se spoře oděným žebrákem o svůj plášť. A my se na jeho památku dělíme o rohlíčky. A místo pro sraz a posezení v jednom? Rabochův mlýn.

Tudy do Rabochova mlýnaUmístěný v údolí Přílepského potoka, mezi obcemi Malé Přílepy a Železná na Berounsku, s krásnou zahradou a spoustou cest, kam se vydat… (á propos, víte, že se tu konají nádherné svatby a že si můžete celý mlýn pronajmout?) Zrenovovaný díky laskavé péči a píli nového správce, který je navíc můj kamarád. A věřte nebo ne, jmenuje se Martin 🙂 Takže bylo jasno!

Výšlap jsem záměrně vypsala jako rodinný, abych rozšířila okruh účastníků i mimo walkerskou komunitu. A byla jsem moc zvědavá, kolik z nich se rozhodne napéct rohlíčky – za chvíli se to dozvíte 🙂

Opravdu mne potěšilo, že s námi vyrazily i děti. Ještě před odchodem jsme se nastartovali kofeinem z kávy a po silnici vyrazili do Malých Přílep. Drobně pršelo. Projíždějící auta asi měla takhle kvečeru nevšední zážitek – osvětlený had, vinoucí se těsně u krajnice a povětšinou máchající holemi 🙂

Po necelém kilometru jsme se stočili na zelenou značku, které nejdřív klesala k Přílepskému potoku a pak začala stoupat lesem k rozcestí pod rozhlednou. 

Tady si dovolím mírně dobrodružnou vsuvku. Dva z účastníků mne nezávisle na sobě upozornili, že se v lese koná odstřel prasat – a to zrovna v době našeho výšlapu. No, nebudu zastírat, že ve mně hrklo. Tuhle informaci jsem dostala i z OÚ Chrustenice, tak jsem pro jistotu ověřila, jak to mají pánové z Honebního společenstva Vráž naplánováno. A ulevilo se mi, když mi bylo sděleno, že po páté hodině už v lesích nikdo střílet nebude. Tak jsem jen doufala, že tam nebudou pobíhat vyplašení divočáci!

Těsně pod rozhlednou Lhotka nás čekalo nejprudší stoupání, které mírně ztěžovalo kamení a bláto. A už jsme byli nahoře a vtipkovali, že je škoda, že je rozhledna zavřená… Tak jsme si na ni aspoň posvítili, vynasnažili se nehýbat na fotce (pěkné světelné efekty 🙂 a vydali se z kopce směrem k obci Lhotka. Jeden úsek vedl uzoučkou klikatou cestou skrz akátové houští, ale po chvilce jsme už scházeli na silnici.

Modrá značka nás vedla zase jinudy k rozhledně, po chvíli jsme z ní odbočili na louku. A čekal nás závěrečný, neznačený úsek. Když tudy chodím ve dne, hravě dohlédnu k místu, kde se polní cesta napojuje na silnici k mlýnu. A teď, potmě? Holt jsme to střihli přes louku tak trochu „na pankáče“ a trefili jsme se 🙂

Určitě nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že už od rozhledny jsme se těšili na teplo mlýna a čaj. Bylo totiž asi pět stupňů a od startu drobně pršelo.

Sára a Veru aneb chill u krbu ve mlýně

Jste zvědaví, jak to bylo s těmi rohlíčky? Obrázky v galerii napoví – každý něco přivezl 🙂 Sešly se klasické s ořechovou náplní, veganské, dokonce i vanilkové 🙂 Verčina spolužačka Sára napekla skořicové hvězdičky. K tomu si představte teplý čaj, kávu, hřejivý krb a máte dokonalou tečku za podvečerním výšlapem.

Shodli jsme se, že by byla škoda tohle místo, zážitky i dobroty zažít jen jednou, a tak vznikla nová tradice – Svatomartinský výšlap na Lhotku, i napřesrok z Rabochova mlýna. Doufejme tedy, že se tu opět za rok ve zdraví sejdeme – v sobotu 12. 11. 2022!

Lenka

Více fotek ve fotogalerii

Základní kurz Nordic walking

Nordic walking od začátku správně! Severská chůze a její technika, cvičení s holemi vlastní vahou, zapůjčení speciálních holí zdarma, pestrý terén s měkkými cestami. Okamžitá zpětná vazba a individuální tipy pro zdravou chůzi a kondici. Lokality v Praze a na Berounsku.

A kam příště?

Sledujte naše akceFacebook nebo se přihlaste k odběru zpravodaje.

Těším se na vás!

Lenka

Kdo se vám na kurzech a lekcích věnuje?

Jsem zapálená a zkušená instruktorka kondiční chůze nordic walking s nejvyšší kvalifikací (akreditace MŠMT od Mgr. Miroslava Miry, Nordic sports), Nordic walking je moje láska na první odpich už do jara 2016. Zamilujete se také!

Mnohokrát jsem se přesvědčila, že Nordic walking funguje - mně i mým klientům. Zkuste si ho se mnou! Ráda vám budu trpělivým, důsledným a laskavým průvodcem.

Kromě instruktorování Nordic walking školím počítačové dovednosti, hraji na housle v amatérském smyčcovém orchestru Musica Alternativa a miluji tanec. Baví mne moderní technologie, mluvím pěti jazyky a mám dvě děti.

Lenka Křivánková, instruktorka nordic walking. Najdete mne na Nezrezneme.cz nebo někde venku :)

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!