Novinky a články o nordic walking

Zápisky z výletu: 5P aneb Pohodová procházka podél Prokopského potoka, pátek 19. 7. 2019

20. 7. 2019 | Výlety s nordic walking

Prázdninový páteční pokus přilákal poskrovnu příznivců 😊 Prostě pracujete, případně plnou pusou prokousáváte prázdniny 🙂 Přidala se ke mně Jiři, věrná účastnice nordikových akcí a nadšená walkerka.

Jiři u pramene Prokopského potoka

Od místa srazu u Klubu Mlejn v ulici Mládí jsme se po rozcvičce vydaly vzhůru Panskou zahradou směrem k prameništi. Prokopský potok je hlavním přítokem Dalejského potoka a pramení pod ulicí Lýskova. Dominantou prameniště je pískovcová plastika sochaře Pavla Přikryla v podobě stěžně lodi s lodním uzlem. Celé prameniště prošlo revitalizací v roce 2013.

Pestrobarevný tvor od Alexandry Koláčkové v Panské zahradě, městském parku na sídlišti Stodůlky, Praha 13

Kolem soustavy fontánek, nápaditých keramických skulptur od Alexandry Koláčkové a dětských hřišť jsme pokračovaly zpět k východišti a napojily se na vozíčkářskou trasu KČT, která vede okruhem mezi stanicemi metra trasy „B“ (Hůrka – Lužiny – Luka). Prokopský potok se střídavě zanořuje pod zem a opět objevuje na povrchu. Postupně jsme míjely Stodůlecký a dále Nepomucký rybník – ten je srdcem Centrálního parku Stodůlky. Návštěvníci tu mohou využít hřiště pro děti, na minigolf, pétanque, venkovní posilovny, kuželkárny, dráhy na inline brusle nebo piknikové loučky.

Na vyhlídkových terasách

Po chvíli skotačení na vyhlídkových terasách opouštíme čilý ruch parku a kolem kamenných skulptur se noříme pod Jeremiášovu ulici, abychom zanedlouho mohly vychutnávat klid a zurčení potoka v meandrech pod Albrechovým vrchem. Ten jsme pojaly jako výškovou prémii 🙂 Rozhled z vrcholu potvrdil, jak snadno dosažitelná je zelená oáza podél potoka z několika městských částí Prahy – Nové Butovice, Lužiny, Stodůlky, Malá Ohrada či Nová Ves. Přímo pod vrchem pak najdete miniarboretum místních druhů ovocných i listnatých stromů.

Retenční nádrž Asuán

Retenční nádrž Asuán, do které se Prokopský potok vlévá, už je jen kousek od Novoveské ulice, vedoucí k Prokopskému údolí. U dětského hřiště, kde se Prokopský potok vlévá do Dalejského, jsme odbočily pod viaduktem do Klukovic a krátce se občerstvily v oblíbené výletní restauraci Černý kohout.

Káva a lehký dortík v Helen’s Coffee

Na cestě zpět jsme mírně změnily plán a místo zakončení výletu opět u KD Mlejn jsme zakotvily v Helen’s Coffee, malebné rodinné kavárně v Harmonické ulici. A tady nás dostihl déšť 🙂 Pak jsme se postupně rozjely k domovům. Pohodovou chůzí jsme ušly 10,2 km.

Děkuji Jiři za milou společnost a krásné fotky a těším se na druhé vydání výletu 5P v sobotu 27. 7., kdy si tuto trasu – s malými obměnami 😉 – zopakujeme.

Více fotek najdete ve fotogalerii.

Chcete se k nám přidat? Sledujte akce na webu, náš Facebook nebo se přihlaste k odběru novinek – nic vám neunikne 🙂

Vaše Lenka

Sdílej příspěvek

Sdílej příspěvek se svými přáteli!