Co teď vlastně můžu dělat?

K opatřením proti šíření koronaviru v rámci nouzového stavu nově přibyl i zákaz volného pohybu osob (s účinností od 0.00 16.3.2020). Doslova:

„Opustit bydliště bude možné jen v přesně specifikovaných případech, například z důvodu cesty do zaměstnání či podnikání, nezbytných cest za rodinou a blízkými či cest na nákupy potravin a základních potřeb, léčiv či potřeb pro zvířata, cest k lékaři nebo za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo na poštu. Povoleny jsou samozřejmě i služební pochůzky policistů či strážníků, lékařů či sociálních pracovníků, ale také třeba individuální vycházky do parků či do přírody. „

Vláda.cz

Pohyb venku je rozhodně zdravější než pobyt v uzavřené místnosti nebo přeplněné MHD. Ale vše v mezích dané momentálními opatřeními a s ohledem na ostatní lidi. To znamená dodržovat odstup alespoň dva metry (raději čtyři), neshlukovat se.

„Karanténa neznamená, že jsou lidé zavření doma. V karanténě v Itálii lidé normálně chodí do práce. My karanténu nezavádíme, jen omezujeme volný pohyb osob.“

premiér Andrej Babiš

Když je možnost jít domů nebo nakoupit pěšky, udělala bych to. Pokud budou další, ještě přísnější opatření, vyjít pravidelně alespoň na zahradu nebo na balkon.

„Je potřeba na minimum omezit mezilidských kontakt. Můžete jít se vyvětrat, ale si sednout na předzahrádku s dvaceti lidmi dát si pivo, to je nezodpovědné.“

ministr vnitra Jan Hamáček

Spolu s Miroslavem Mirou z Nordic sports a instruktory Nordic Walking Point vám přejeme, ať využijte těchto zvláštních dní k něčemu užitečnému a nezapomenete o sebe pečovat s respektem a ohleduplností k ostatním.

Lenka


Pro povzbuzení – videopozdrav z Plešivce

Na odlehčení – virální hit na melodii písně Torn od Natalie Imbruglia


Užitečné odkazy

článek Koronavirus a naše služby

Online zpravodajství ohledně koronaviru na Aktuálně.cz

Ministerstvo zdravotnictví ČR – vývoj událostí v čase, celé znění opatření a informace pro občany

Koronavirus v Evropě, online – iRozhlas

Vláda České republiky

Nouzový stav z 12. března 2020

Co byste měli vědět o koronaviru (video): základní pravidla, jak se chránit před nákazou koronavirem a také kontakty, kam se může člověk obrátit pro radu nebo pomoc.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..